Skip to content

8010 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block381
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,416
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,300
59%
Improvement Value:$261,700
41%
Total Assessment$638,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+7.3%
2024$10,387-17.4%
2023$12,578+2.1%
2022$12,318+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5371, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1951