Skip to content

512 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block381
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,966
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
54%
Improvement Value:$285,600
46%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,842+7.3%
2024$10,103-6.7%
2023$10,834+2.1%
2022$10,610+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5683, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5166, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1921