Skip to content

8427 Bergenline Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Date
Jul 10, 1986

Property Information

Block383
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,860
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
24%
Improvement Value:$444,200
76%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+7.3%
2024$9,509-25.7%
2023$12,795+2.1%
2022$12,530+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3614, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925