Skip to content

508 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block383
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings9
ZoningR1
Sq Footage5,952
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
9%
Improvement Value:$792,600
91%
Total Assessment$872,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,244+7.3%
2024$14,206-19.1%
2023$17,553+2.1%
2022$17,190+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930