Skip to content

8608 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block384
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,770
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
53%
Improvement Value:$280,000
47%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+7.3%
2024$9,735+14.7%
2023$8,487+2.1%
2022$8,311+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 9438, Page 405Recorded9/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911