Skip to content

8610 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block384
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,264
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,000
38%
Improvement Value:$526,300
62%
Total Assessment$852,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,890+7.3%
2024$13,875+24.8%
2023$11,121+2.1%
2022$10,891+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft3,264DeedBook 9933, Page 266Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 9076, Page 38NU CodePost-appeal (29)Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4998, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1911