Skip to content

509 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block384
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,726
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,800
40%
Improvement Value:$400,400
60%
Total Assessment$664,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,604+7.3%
2024$10,813-1.3%
2023$10,957+2.1%
2022$10,730+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,841DeedBook 9161, Page 546Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1911