Skip to content

8602 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block385
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,530
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
44%
Improvement Value:$401,600
56%
Total Assessment$719,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+7.3%
2024$11,715-7.7%
2023$12,689+2.1%
2022$12,427+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 9426, Page 101Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911