Skip to content

709 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block387
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,888
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
53%
Improvement Value:$284,600
47%
Total Assessment$610,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667+7.3%
2024$9,941+19.4%
2023$8,323+2.1%
2022$8,151+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911