Skip to content

705 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Mar 30, 1992

Property Information

Block387
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,994
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
48%
Improvement Value:$351,400
52%
Total Assessment$677,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+7.3%
2024$11,028+2.9%
2023$10,717+2.1%
2022$10,495+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4482, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1911