Skip to content

8301 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block387
Lot34.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
48%
Improvement Value:$357,000
52%
Total Assessment$691,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,072+7.3%
2024$11,249+8.8%
2023$10,342+2.1%
2022$10,128+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 8211, Page 251Recorded5/16/2007

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5417, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1911