Skip to content

715 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Dec 22, 1992

Property Information

Block388
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,969
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
61%
Improvement Value:$207,200
39%
Total Assessment$529,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,245+7.3%
2024$8,615+4.2%
2023$8,270+2.1%
2022$8,099+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4561, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1911