Skip to content

707 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block388
Lot21.02
QualifierX
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
57%
Improvement Value:$238,600
43%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$9,029
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911