Skip to content

705 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block388
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
59%
Improvement Value:$226,700
41%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621+7.3%
2024$8,965+7.3%
2023$8,358+2.1%
2022$8,185+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4528, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1911