Skip to content

8607 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block388
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,784
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
39%
Improvement Value:$503,100
61%
Total Assessment$829,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+7.3%
2024$13,498+13.1%
2023$11,934+2.1%
2022$11,688+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911