Skip to content

704 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Mar 10, 1997

Property Information

Block388
Lot40.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
43%
Improvement Value:$430,000
57%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,207+7.3%
2024$12,308+25.4%
2023$9,815+2.1%
2022$9,613+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5130, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1911