Skip to content

807 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block389
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-F
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
43%
Improvement Value:$443,600
57%
Total Assessment$777,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,585+7.3%
2024$12,659+7.1%
2023$11,817+2.1%
2022$11,573+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7524, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1961