Skip to content

8508 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block389
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
46%
Improvement Value:$332,400
54%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,681+7.3%
2024$9,954+51.0%
2023$6,590+2.1%
2022$6,454+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 9798, Page 566NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2024

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9633, Page 179

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 8922, Page 754Recorded7/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1911