Skip to content

8300 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block390
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
45%
Improvement Value:$415,700
55%
Total Assessment$757,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237+7.3%
2024$12,335+2.8%
2023$11,999+2.1%
2022$11,751+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 8830, Page 826Recorded1/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1911