Skip to content

8308 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block391
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,420
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
60%
Improvement Value:$215,700
40%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,394+7.3%
2024$8,754-12.1%
2023$9,962+2.1%
2022$9,756+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 9265, Page 892Recorded12/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1911