Skip to content

911 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block391
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
55%
Improvement Value:$265,500
45%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334+7.3%
2024$9,630+34.1%
2023$7,182+2.1%
2022$7,033+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8894, Page 145

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5242, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1911