Skip to content

8606 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jan 2, 1990

Property Information

Block393
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
44%
Improvement Value:$367,900
56%
Total Assessment$653,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+7.3%
2024$10,632-10.6%
2023$11,887+2.1%
2022$11,642+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4237, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1911