Skip to content

1009 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$108,900
Last Sale Date
Feb 1, 1995

Property Information

Block394
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-L
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,747
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,400
56%
Improvement Value:$237,100
44%
Total Assessment$543,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+7.3%
2024$8,848+8.0%
2023$8,194+2.1%
2022$8,025+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 4834, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1911