Skip to content

8414 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block394
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,852
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
17%
Improvement Value:$785,700
83%
Total Assessment$946,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,534+7.3%
2024$15,407-8.2%
2023$16,786+2.1%
2022$16,439+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000

From:

To:

Sq Ft3,852DeedBook 9705, Page 757Recorded10/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4806, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1930