Skip to content

1001 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 23, 1999

Property Information

Block394
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage4,171
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
34%
Improvement Value:$624,500
66%
Total Assessment$944,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,500+7.3%
2024$15,376+10.1%
2023$13,971+2.1%
2022$13,682+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5493, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1911