Skip to content

8215 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 2, 2010

Property Information

Block394
Lot35.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,600
59%
Improvement Value:$224,900
41%
Total Assessment$545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,530+7.3%
2024$8,881+0.9%
2023$8,803+2.1%
2022$8,621+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 8757, Page 732Recorded10/18/2010

Property Built

Built

Year Built: 1921