Skip to content

912 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block395.01
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,628
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,400
52%
Improvement Value:$281,300
48%
Total Assessment$587,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,267+7.3%
2024$9,568+13.7%
2023$8,417+2.1%
2022$8,243+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9066, Page 662NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1911