Skip to content

908 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block395.01
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,800
59%
Improvement Value:$206,900
41%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+7.3%
2024$8,282+7.7%
2023$7,691+2.1%
2022$7,532+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9391, Page 150Recorded3/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1911