Skip to content

1007 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block395.01
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,405
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,000
66%
Improvement Value:$166,700
34%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607+7.3%
2024$8,021-6.3%
2023$8,563+2.1%
2022$8,386+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000
Sq Ft1,405DeedBook 9926, Page 537Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft904DeedBook 8881, Page 991Recorded12/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1911