Skip to content

8708 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block395.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-I
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,845
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,100
26%
Improvement Value:$1,199,400
74%
Total Assessment$1,620,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,310+7.3%
2024$26,382+23.2%
2023$21,416+2.1%
2022$20,973+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930