Skip to content

914 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block395.01
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
49%
Improvement Value:$313,600
51%
Total Assessment$610,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667+7.3%
2024$9,941-13.1%
2023$11,437+2.1%
2022$11,200+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9091, Page 119Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5226, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1911