Skip to content

8804 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block395.03
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
40%
Improvement Value:$467,400
60%
Total Assessment$777,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,581+7.3%
2024$12,656-20.5%
2023$15,920+2.1%
2022$15,591+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$607,000
DeedBook 8571, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1992