Skip to content

8806 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block395.03
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
47%
Improvement Value:$319,900
53%
Total Assessment$598,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,463+7.3%
2024$9,750+29.6%
2023$7,521+2.1%
2022$7,366+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 9554, Page 970Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 7092, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1911