Skip to content

8714 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1991

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block395.03
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0081

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
40%
Improvement Value:$504,200
60%
Total Assessment$838,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,643+7.3%
2024$13,646-12.8%
2023$15,645+2.1%
2022$15,322+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 8984, Page 121Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 8591, Page 331Recorded8/20/2008

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5235, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 4506], Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1991