Skip to content

8811 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block395.04
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings16
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
29%
Improvement Value:$1,487,800
71%
Total Assessment$2,107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,823+46.1%
2024$25,205-15.1%
2023$29,692+2.1%
2022$29,078+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,120,000

From:

To:

DeedBook 8141, Page 300NU CodeZoning change (24)Recorded2/27/2007

Property Built

Built

Year Built: 1925