Skip to content

8714 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block395.04
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
43%
Improvement Value:$431,800
57%
Total Assessment$757,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,239+7.3%
2024$12,337+11.9%
2023$11,021+2.1%
2022$10,793+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916