Skip to content

8812 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 24, 1995

Property Information

Block395.05
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,657
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
64%
Improvement Value:$180,600
36%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+7.3%
2024$8,247+4.8%
2023$7,866+2.1%
2022$7,704+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916