Skip to content

8814 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jan 24, 1996

Property Information

Block395.05
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,650
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
62%
Improvement Value:$199,300
38%
Total Assessment$525,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+7.3%
2024$8,552+8.3%
2023$7,896+2.1%
2022$7,732+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 4952, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 4767, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1916