Skip to content

601 90th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 21, 2014

Property Information

Block395.05
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
46%
Improvement Value:$370,700
54%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+7.3%
2024$11,082-9.4%
2023$12,227+2.1%
2022$11,974+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 8987, Page 176Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,551DeedBook 8774, Page 872Recorded1/31/2011

Property Built

Built

Year Built: 1951