Skip to content

8717 1st Ave(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block395.05
Lot46
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage415
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
46%
Improvement Value:$76,700
54%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,476+7.3%
2024$2,307-10.4%
2023$2,575+2.1%
2022$2,522+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8667, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1910