Skip to content

8717 1st Ave(Unit C0201)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block395.05
Lot46
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
51%
Improvement Value:$93,700
49%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,340+7.3%
2024$3,113-26.0%
2023$4,204+2.2%
2022$4,112+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft622DeedBook 9546, Page 52Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6014, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1910