Skip to content

8712 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block395.05
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
52%
Improvement Value:$281,100
48%
Total Assessment$591,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+7.3%
2024$9,623-7.6%
2023$10,418+2.1%
2022$10,203+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 9170, Page 243Recorded1/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916