Skip to content

8901 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2011

Property Information

Block395.06
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description2S-S-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage17,052
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,870,000
54%
Improvement Value:$2,439,200
46%
Total Assessment$5,309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,752+7.3%
2024$86,434-41.1%
2023$146,624+2.1%
2022$143,592+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986