Skip to content

512 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block395.06
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
64%
Improvement Value:$175,800
36%
Total Assessment$485,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+7.3%
2024$7,909-7.7%
2023$8,569+2.1%
2022$8,392+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916