Skip to content

8701 Bergenline Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2012

Property Information

Block395.06
Lot30
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
35%
Improvement Value:$226,000
65%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,102+7.3%
2024$5,687-10.8%
2023$6,374+2.1%
2022$6,242+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984