Skip to content

9242 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block395.07
Lot23.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
21%
Improvement Value:$468,200
79%
Total Assessment$591,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,330+7.3%
2024$9,626-4.0%
2023$10,032+2.1%
2022$9,825+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4914, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1925