Skip to content

9005 2nd Ave(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block395.07
Lot37
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
65%
Improvement Value:$57,600
35%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,874+7.3%
2024$2,678+93.9%
2023$1,381+2.1%
2022$1,353+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925