Skip to content

608 90th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block395.08
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,694
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
37%
Improvement Value:$545,800
63%
Total Assessment$871,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,230+7.3%
2024$14,193-12.1%
2023$16,154+2.1%
2022$15,820+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

Sq Ft3,694DeedBook 9068, Page 218Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,694DeedBook 7905, Page 269NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006