Skip to content

9017 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block395.08
Lot1.09
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,694
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
38%
Improvement Value:$496,400
62%
Total Assessment$800,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,983+7.3%
2024$13,031-20.2%
2023$16,330+2.1%
2022$15,992+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft3,694DeedBook 9581, Page 317Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft3,694DeedBook 7828, Page 55NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/28/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006