Skip to content

9252 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block395.08
Lot2.01
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class39
Description1BR/2BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
20%
Improvement Value:$238,100
80%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+7.3%
2024$4,835-8.6%
2023$5,291+2.1%
2022$5,182+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 9401, Page 783Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8317, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2007